Про що скаже Ваш язик?
Західна медицина для визначення діагнозу занурюється глибоко всередину людини: тканини, клітини під мікроскопом, винаходить все більш витончені методи дослідження. Та чи знали Ви, що стародавня китайська медицина навпаки вважає, що хвороба проявляється зовні, а зрозуміти про те, що наявні неполадки у Вашому організмі можна, можна через язик. Діагностика за язиком – один із чотирьох важливих діагностичних методів Традиційної Китайської Медицини.
Що враховується лікарем під час діагностики по язику?
- Локалізація змін на язиці, за якою можна зрозуміти, в якому органі або системі сталися неполадки: кінчик язика – серце і легені; середина язика – селезінка і шлунок; корінь язика – нирки; краї язика – печінка та жовчний міхур.
- Колір язика відображає дисбаланс між Ян та Інь, холодом і жаром, кількістю крові та Ці.
- Форма язика змінюється, якщо в організмі є нестача чогось або утворюються й накопичуються патологічні чинники.
- Наліт на язиці. Враховується його кількість, консистенція та колір. Він відображає дисгармонію між жаром і холодом, Ян та Інь.
- Зволоженість язика. Цей фактор розповість про стан і кількість рідин в організмі.
Особливості язика здорової людини
Слизова поверхня в того, хто не має хронічних або гострих захворювань, має ніжно-рожевий відтінок і вкрита білуватим нальотом, схожим на той, який з’являється на зубній емалі. У здоровому стані сосочки чітко помітні, їхня кількість дуже велика, при цьому на поверхні немає видимих дефектів. Язик не повинен бути розпухлим, з плямами, дефектами у вигляді бородавок, запалень чи інших пошкоджень.
Зміна кольору, твердості, форми або розміру свідчить про те, що в організмі з’являються хвороби, і виявити, яке саме захворювання має місце, можна за локалізацією дефектів або їхнім типом. Так, лікарі ТКМ діагностують проблеми зі здоров’ям за тим, де саме розташовуються пошкодження, якого кольору стала поверхня язика, як змінився наліт. Перш ніж поставити діагноз, фахівець бере до уваги всі моменти, від форми органу до інтенсивності слиновиділення.
Ознаки захворювань за кольором
Поставити діагноз за язиком можна, звернувши увагу на зміни відтінку. Вони пов’язані із захворюваннями таким чином:
- Малиновий – ознака отруєння з підвищенням температури, потрапляння в організм людини важкої вірусної інфекції, може вказувати на важку стадію пневмонії.
- Синюватий відтінок – показник дефектів серця. Також такий колір може вказувати на підвищений ризик серцевого нападу в осіб середнього та старшого віку.
- Червоний – симптом серцевих або легеневих проблем, хвороб крові або інфекцій. Що інтенсивнішим і темнішим є відтінок, то важче становище пацієнта. Якщо на язиці спостерігається чергування білих і червоних плям, це може вказувати на скарлатину.
- Фіолетовий колір – хронічні хвороби крові та легеневі проблеми на пізній стадії.
- Чорний – ознака можливого зараження холерою.
- Біляста поверхня язика вказує на анемію і сильне виснаження. Якщо людина стикається з тим, що білою стає нижня частина органу, це свідчить про патологічні зміни печінки або жовчного міхура.
Також зміни відтінку можуть свідчити про проблеми з енергетичними каналами, неправильну течію енергії, що провокує загальне погіршення самопочуття й окремих органів.
Ознаки проблем за зовнішнім виглядом язика
Крім відтінку, фахівець, який проводить діагностику здоров’я, звертає увагу на інші ознаки, зокрема густоту, кількість і колір нальоту на поверхні:
- Якщо наліт тонкий, це може свідчити про початок захворювання; з прогресуванням він потовщується. Фахівці китайської медицини звертають увагу не тільки на товщину, а й на в’язкість нальоту, інтенсивність зміни стану.
- Нездоровий наліт на основі язика свідчить про проблеми зі ШКТ.
- Наявність нальоту на задній частині органа свідчить про інтоксикацію товстого кишківника, якщо ж він є в центрі, це свідчить про присутність шкідливих речовин у тонкій кишці та відділах шлунку.
- Якщо наліт має жирну, пухку структуру, це свідчить про застій і погане перетравлення їжі, надмірне скупчення слизу.
Отже, діагностика за язиком в Традиційній Китайській Медицині також вимагає звернути увагу на інші зміни зовнішнього вигляду органу. Лінія по центру язика свідчить про наявність збудження в ділянці хребта, зайвого напруження, спричиненого фізичними або психологічними причинами; відбитки зубів на кінчику або з боків свідчать про проблеми з перетравленням їжі, приховані неврози; зайва сухість свідчить про можливість появи та розвитку діабету, а тремтіння – про можливі нервові та психічні розлади.
Китайські методи визначення хвороб за станом язика, що застосовуються в сучасних клініках, базуються на поєднанні практичного досвіду східної медицини з пізнаннями сучасної науки про будову організму, життєдіяльність внутрішніх органів та їхні патології. Ефективність таких способів підтверджується додатковими способами перевірки, які спрямовані на вивчення стану конкретної частини тіла.